MAGOTTEAUX TEST DEĞİRMENİ – BİLYALI DEĞİRMEN
Bir bilyalı değirmen öğütme prosesi sürekli olarak izlenmeli ve düzenli olarak ilk günkü öğütme şartları ile son öğütme dataları birbirleri ile karşılaştırılmalıdır.
 
Zaman içinde birçok nedenden dolayı değirmenin öğütme verileri ve verimliliği değişebilir. Bunun için düzenli yapılacak değirmen kontrolleri ile mevcut çalışmanın optimal durumda olup olmadığı veya ne kadar sapma yaptığı belirlenir. 
 
Bununla birlikte, ilgili karşılaştırmaların sağlıklı yapılabilmesi de değirmenin proses şartalrına göre ilk günden yapılan ayarlarının doğru olduğundan emin olmak birinci kuraldır.
Magotteaux firması çimento ve maden gibi ana sanayilerde kullanılan bilyalı değirmenlerin optimizasyonu konusunda binlerce referansı olup, bunu yaparken laboratuvarlarında bulunan test değirmenleri sayesinde endüstriyel yapıyı modelleyebilmesi en önemli kriterlerinden biridir.
 
Teorik ve deneysel hesaplamalarla birlikte, Magotteaux uzmanlarının uzun yıllara varan bilgi birikimi ve tecrübesi sayesinde, değirmende ne kadar geniş veya dar çaplı optimizasyon yapılmasına bakılmaksızın, istenilen sınırlar içindeki en verimli çözümü müşterilerine sunmaktadır.
Örnek olarak; bir bilyalı değirmeni optimize ederken bakılan kriterlerden bazıları şunlardır;
Değirmenin ebatları
Kamara uzunlukları ve oranlaması
Öğütülen malzemenin/malzemelerin girişteki ve çıkışta beklenen özellikleri, örn; t/saat, bakiyeler, İncelik vs
Katkılar
Değirmen dönüş hızı
Değirmen dönüş yönü
Güç aktarım şekli
Seperatör tipi ve özellikleri
Bilya şarjı detayları
Ve, benzeri birçok kriterler.
 
YENİ BİR DEĞİRMENİN İLK KURULMASINDA;
PROSES HESAPLARI ÜZERİNDEN HAREKETLE, TÜM DEĞİRMEN İÇ AKSAMLARININ DİZAYNINI VE TEDARİĞİNİ, BİLYA ŞARJININ VE SEPERATÖRÜN TEDARİĞİNİ SAĞLAMAKTAYIZ.
 
MEVCUT ÇALIŞAN DEĞİRMENLERDE;
DEĞİRMENİN PROSES DATALARINA GÖRE İNCELEMESİNİ YAPIP, DEĞİRMENDEN NE KADAR DAHA VERİM ALINABİLİR HESAPLARINI YAPIP, GEREKLİ TEDARİKLERİ SAĞLAMAKTAYIZ.
 
SONUÇ OLARAK; öğünen malzeme için minimum kWh/t veya daha yüksek incelikte üretim artışı (t/h) elde edilir.
Örnek Test : yüksek hızda çekilmiş bu fotoğraflarda, farklı astar konfigrasyonlarına göre bilya yığınında oluşan katarak ve kaskat etkileri optimize edilmektedir.