BİLYA AYIKLAMA MAKİNASI
2015 yılında, FTR Makina A.Ş. ve Magotteaux S.A. arasında imzalanan lisans anlaşmasına göre, Magotteaux dizaynı Bilya Ayıklama Makinaları Türkiye'de imal edilmeye başlanmıştır. 
 
Bilya ayıklama (tasnif) makinası, değirmenin birinci ya da ikinci kamarasındaki bilyaların boyutlarına göre ayrıştırılması işlemini yapar. Tasnif işlemini gerçekleştirmek için iki farklı tambur kullanılır ve tamburlar kolaylıkla ve hızla değiştirilebilir. Standart olarak makina, 1. ya da 2. kamaraya uygun tek bir tambur ile tedarik edilir. İkinci tambur opsiyonel olarak istek halinde sağlanmaktadır.
 
Bilyalı değirmenler ile gerçekleştirilen öğütme prosesi, öğütücü medya denilen sarf malzemelerinin, özellikle de yüksek Cr içerikli bilyaların öğütme etkisine bağlıdır. 
Doğru bilya çapları ve bilya kompozisyon dağılımı bu prosesin verimliliği açısından en önemli kriterlerdendir. Bu sebeple kullanıcı bilya şarjının doğruluğundan emin olmalıdır.
 
 
Bilya Tasnifi neden önemlidir?
Çalışma süresinde malzeme doğası gereği oluşan alınmalar ve kırılmalar neticesinde, değirmene beslenen bilya şarj dağılımı bozulmaktadır. Buna bağlı olarak değirmen verimliliği de düşecektir. 
Her bir bilyalı değirmen, boyutlarına, hedeflenen ürüne,kullanılan hammaddeye, çevresel enstrümanlara bağlı olarak farklı bir proses işletmektedir. Yinede tüm bilyalı değirmenler için değişmez olan kural; en iyi performans ancak proses uzmanlarının belirleyeceği optimum bilya şarjı ile elde edilebilir (çift kamaralı değirmenlerin ikinci kamarasında tasnifleyici plaka kullanımı bu olguya iyi bir örnektir.) 
Bilya şarj dağılımının önemi hem pek çok laboratuar testinde hem de gerçek endüstriyel uygulamalarda defalarca kanıtlanmıştır.
Milyonlarca bilyanın elle ayıklanması son derece zor ve verimsiz gerçekleşir.
Örneğin; 
4,0m çapında bir bilyalı değirmende;
Eğer değirmen 2 kamaralı ise: 
Yaklaşık 3,6 milyon bilya vardır
Eğer değirmen Roller Press ile tandem ve tek kamaralı ise: 
Yaklaşık 4,0 – 4,2 milyon bilya vardır.
Öğütme prosesinin verimliliği açısından optimum bilya dağılımını mümkün olduğu kadar uzun süre korumak oldukça önemlidir. Bunun için genel olarak 1.kamara bilyalarının yılda 1 defa, 2.kamara bilyalarının ise 2 yılda 1 defa tasniflenmesi önerilmektedir.
 
Bilya Ayıklama Makinası genel boyutları:
Toplam boy      :  10.648 mm
Toplam genişlik:    2.528 mm 
Topl. yükseklik:     2.760 mm 
Makinanın kesin pozisyonu ve rahat yerleşimi için iki bağımsız tekerlek.
Toplam 8 çıkış şutu
1 besleme bunkeri (Titreşimli besleyici ile)
Toplam ağırlık: yaklaşık 6.800 kg (Besleme bunkeri dahil)