YELPAZE SPREY NOZULLARI - GENEL

ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR (FLAT JET) - STANDART

    

debi aralığı @ 3 bar 0,06 - 250 l/dk
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 20 bar
malzeme seçenekleri tüm metallar ve plastik
bağlantı tipleri 1/8''- 1''- kolay sökülebilir bağlantılar
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları ekonomik, uzun ömür, stoktan
kolay sökülebilir bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 18.000 tipten daha fazla
 
Standart flat jet nozullar malzeme seçenekleri, debi aralıkları, spreyleme açıları ve bağlantı alternatifleri çeşitliliği nedeniyle en çok kullanımı olan sınıftır. Bu tip nozullar çalışırken ''İNCE V FORMU - YELPAZE'' sprey geometrisi oluşturur. Basit yapıları, kolay bulanabilirliği, ekonomikliği nedeniyle standart flat jet nozullar en geniş kullanıma sahip ve genelde birçok prosesin çözümü olabilecek nozullardır. Flat jet nozulları, yüksek kalitede işlenmiş yüzeyi ve sprey orifisi sayesinde yüksek verim, düzgün spreyleme ve arzulanan sprey genişlikleri elde edilir.
Kolay sökülüp takılabilen hızlı bağlantı aparatları, kırlangıç kuyruğu geçme bağlantılar, masfallı küre bağlantı aksesuarları bu tipler için uygulanabilir. Bazı kullanım yerleri şunlardır; birçok yıkama işlemleri, boya ve kaplama öncesi yüzey hazırlama banyoları, sprey ile kaplama, soğutma, su verme, köpük kontrolü, su perdeleri, parçaların veya ortamın rutubetlendirilmesi, durulama, toz kontrolü, toz bastırma, dozajlama, çelik üretimini ve daha yüzlerce değişik uygulaması mevcuttur.
 
ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR (SIDE FLAT JET) - KAYIK EKSENLİ
 
    
debi aralığı @ 3 bar 0,06 - 250 l/dk  
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında  
basınç aralığı 0,5 - 20 bar  
malzeme seçenekleri tüm metaller ve plastik
bağlantı tipleri 1/8'' - 1'' -kolay sökülebilir bağlantılar  
sanayiler tüm sanayi kollarında  
avantajları uzun ömür, hızlı teslimat  
kolay sökülebilir bağlantılar evet  
ürün çeşitliliği 500 tipten daha fazla

Kayık eksenli flat jet nozullar orifisinin yana doğru kaydırılmasından dolayı eksenden kaymış bir biçimde spreyleme yapar. Orifis, nozulun yan çeperine yakın işlendiği için çıkan su jeti yana doğru yönlenir. Oluşan sprey, sıvının nozula giriş eksenine göre simetrik değildir. Bu tipteki özel nozullar, sprey genişliğinin belli bir noktadan daha ileriye gitmesinin istenmediği durumlarda tercih edilir bu sayede limitli bölgelerin etkili bir şekilde spreylenmesi veya spreyleme ile boşa sıvı harcanmasını engellemektir.

ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR (TONGUE TYPE) - KAŞIK NOZUL

      

debi aralığı @ 3 bar 0,39 - 350 l/dk
sprey açıları 15 - 150 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 20 bar
malzeme seçenekleri AISI 303, AISI 316, Pirinç
bağlantı tipleri 1/8 - 1'' - kolay sökülebilir bağlantılar
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları yüksek vuruş, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay sökülebilir bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 2500 tipten fazla

Genel olarak Kaşık Nozul olarak adlandırılır. Sprey geometrisi Yelpaze Sprey - V formunda olmasına rağmen, nozulun ağız kısmı kaşık biçimde uzatılmıştır. Bu yapı sayesinde normal yelpaze sprey nozulları ile aynı debi ve basınçta çalışan bir kaşık nozuldan daha yüksek vuruş - çarpma etkisi elde edilir. Nozulun ağız uzantısı üzerinde bir süre akan su, bu bölgede ince bir su filmi oluşturarak ilerler ve nozuldan ayrıldığında perde oluşturur. Oluşan su perdesi damlacıklarına parçalanmadan bir süre bu yapısını korur. Su perdesinin vuruş etkisi, damlacıklarına parçalanan spreye göre daha yüksektir. Kaşık nozullarının diğer özelliği geniş sprey açıları elde edebilmesidir. Bu grup nozullar özellikle vuruş etkisinin yüksek olması istenen, gıda yıkama, konveyor üzerinde patates temizleme, boya öncesi yüzey hazırlama banyolarında, motor bloğu ve parça temizleme işlemlerinde tercih edilir.