SmartFill™ - DOLULUK ORANI ÖLÇÜM ÜNİTESİ

Bilyalı öğütme değirmenlerinin, her bir kamarası içindeki ‘’doluluk oranının’’ mümkün olduğunca hassas ölçümü çok önemli bir gerekliliktir. Bu ölçüm doğrudan yapılamaz ve akustik veya vibrasyon metolarıyla yapılmalıdır. Birçok dezavantajı olan ve eskiden mikrofonlar ile yapılan ölçümlerin aksine,  SmartFill™, güvenilir hatasız ve yüksek hassasiyetle doluluk oranı ve sıcaklık ölçüm imkanı sunar.

SmartFill™ bilyalı değirmenlerin kullanıldığı birçok sanayi dalında ve ürün öğütülmesinde kullanılabilir;
Çimento
Kireçtaşı
Kömür
Altın cevheri
Aluminyum oksit
…...
 Öğütme sırasında toplanan hasas veriler ve ince ayarlar, öğütme proses verimliliğini ve doğrudan üretim miktarını etkiler. Bunu sağlamak için değirmen beslemesi sürekli olarak ayarlanmalıdır bu sayede doluluk oranı optimumda tutulurken öğütme prosesi stabil hale getirilir.
Örnek olarak, tecrübeli bir operatör doluluk oranını tecrübi takip eder ve değirmen beslemesine manuel müdahelede bulunur. Otomatik kontrol ünitesinin kullanılmasının büyük avantajları ve rahatlığı vardır. Otomatik kontrol, öğünen malzemedeki dalgalanmaları telafi ederek değirmen boğulmasının önüne geçer.
Otomatik kontrol ünitesi, çok hızlı cevap verir ve hassastır ve herzaman doğru aksiyonu gerçekleştirir.

Sonuç olarak; öğütme prosesi stabil hale gelir, ürün daha homojen çıkar ve dolayısıyla daha yüksek ürün kalitesi elde edilir.

SmartFill on a rotary mill in a cement plant; Fill-level measurement of KIMA Echtzeitsysteme from FTR MAKINA A.S. on Vimeo.