HAVA SIVI KARIŞIMLI NOZULLAR

  

debi aralığı 1,4 - 19,3 l/dk
sprey açıları 20 - 60 derece aralığında
basınç aralığı 0,2 - 10 bar
malzeme seçenekleri AISI 303 - AISI 316 - PVC - Nikel kaplamalı pirinç
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 1/2''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları <100 mikron damlacıklar, akış kontrolü, düşük basınç
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği  2.000 tipten daha fazla
Çift akışkanlı nozullar, belli zaman aralığında düşük debili spreyleme aynı zamanda da çok küçük damlacıkların istendiği durumlarda kullanılır. Nozullar, iki akışkan ile çalışır ve genelde bu iki akışkan su ve havadır. Genel prensip, su ve havanın orifisin öncesinde veya sonrasında birbirlerine çarptırılmasıdır.  Basınçlı hava, suya çarptırıldığı zaman oluşan kırma ve kesme şeklindeki etki ile oluşan sprey, son derece ince ve sis bulutu formunda gerçekleşir.
Üç temel çalışma prensibi olup hava her zaman basınçlı kompresör havası ile sağlanmak zourndadır.  Su veya sıvı pompadan basınçlı beslenebildiği gibi yüksekten serbes akışlı veya alt seviyeden emişli olabilir.  
basınçlı hava + basınçlı su ise basınç prensipli,
basınçlı hava + üstten serbes akışlı ise yerçekim prensipli
basınçlı hava + yerden emişli ise emme prensipli
olarak adlandırılır.
 
Yukarıdaki üç prensipte, suyun hava ile çarpıştırılması nozul orifisinden önce gövde içinde gerçekleşirse, Dahili Karışım, nozul orifislerinden sonra gerçekleşirse Harici Karışım olarak adlandırılır. 
 
Tüm çalışma prensipleri ve karıştırma alternatiflerinin avantaj ve dezavantajları olup, kullanım yerine göre kısıtlamaları olabilmektedir. Bu nedenle  mühendislerimize danışarak, uygulamanıza en uygun atomizerin seçilmesini sağlayabilirsiniz.
Dozajlama, yağlama, yüksek viskoziteli sıvıların spreylenmesi, soğutma, rutubetlendirme bazı uygulamalarıdır.