TÜM NOZUL TİPLERİ

1.- YELPAZE SPREY - GENEL

1.1.- YELPAZE SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR - Standart

    

debi aralığı @ 3 bar 0,06 - 250 l/dk
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 20 bar
malzeme seçenekleri tüm metallar ve plastik
bağlantı tipleri 1/8''- 1''- kolay sökülebilir bağlantılar
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları ekonomik, uzun ömür, stoktan
kolay sökülebilir bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 18.000 tipten daha fazla

Standart flat jet nozullar malzeme seçenekleri, debi aralıkları, spreyleme açıları ve bağlantı alternatifleri çeşitliliği nedeniyle en çok kullanımı olan sınıftır. Bu tip nozullar çalışırken ''İNCE V FORMU - YELPAZE'' sprey geometrisi oluşturur. Basit yapıları, kolay bulanabilirliği, ekonomikliği nedeniyle standart flat jet nozullar en geniş kullanıma sahip ve genelde birçok prosesin çözümü olabilecek nozullardır. Flat jet nozulları, yüksek kalitede işlenmiş yüzeyi ve sprey orifisi sayesinde yüksek verim, düzgün spreyleme ve arzulanan sprey genişlikleri elde edilir.

1.2.- YELPAZE SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR - Kayık eksenli

    

debi aralığı @ 3 bar 0,06 - 250 l/dk  
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında  
basınç aralığı 0,5 - 20 bar  
malzeme seçenekleri tüm metaller ve plastik
bağlantı tipleri 1/8'' - 1'' -kolay sökülebilir bağlantılar  
sanayiler tüm sanayi kollarında  
avantajları uzun ömür, hızlı teslimat  
kolay sökülebilir bağlantılar evet  
ürün çeşitliliği 500 tipten daha fazla

Kayık eksenli flat jet nozullar orifisinin yana doğru kaydırılmasından dolayı eksenden kaymış bir biçimde spreyleme yapar. Orifis, nozulun yan çeperine yakın işlendiği için çıkan su jeti yana doğru yönlenir. Oluşan sprey, sıvının nozula giriş eksenine göre simetrik değildir. Bu tipteki özel nozullar, sprey genişliğinin belli bir noktadan daha ileriye gitmesinin istenmediği durumlarda tercih edilir bu sayede limitli bölgelerin etkili bir şekilde spreylenmesi veya spreyleme ile boşa sıvı harcanmasını engellemektir.

1.3.- YELPAZE SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ YELPAZE SPREY NOZULLAR - Kaşık nozul

      

debi aralığı @ 3 bar 0,39 - 350 l/dk
sprey açıları 15 - 150 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 20 bar
malzeme seçenekleri AISI 303, AISI 316, Pirinç
bağlantı tipleri 1/8 - 1'' - kolay sökülebilir bağlantılar
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları yüksek vuruş, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay sökülebilir bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 2500 tipten fazla

Genel olarak Kaşık Nozul olarak adlandırılır. Sprey geometrisi Yelpaze Sprey - V Formunda olmasına rağmen, nozulun ağız kısmı kaşık biçimde uzatılmıştır. Bu yapı sayesinde normal yelpaze sprey nozulları ile aynı debi ve basınçta çalışan bir kaşık nozuldan daha yüksek vuruş - çarpma etkisi elde edilir. Nozulun ağız uzantısı üzerinde bir süre akan su, bu bölgede ince bir su filmi oluşturarak ilerler ve nozuldan ayrıldığında perde oluşturur. Oluşan su perdesi damlacıklarına parçalanmadan bir süre bu yapısını korur. Su perdesinin vuruş etkisi, damlacıklarına parçalanan spreye göre daha yüksektir. Kaşık nozullarının diğer özelliği geniş sprey açıları elde edebilmesidir. Bu grup nozullar özellikle vuruş etkisinin yüksek olması istenen, gıda yıkama, konveyor üzerinde patates temizleme, boya öncesi yüzey hazırlama banyolarında, motor bloğu ve parça temizleme işlemlerinde tercih edilir.

2.-İÇİ DOLU KONİK SPREY 

2.1.- İÇİ DOLU KONİK SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ - TEK ORİFİSLİ - dairesel sprey

    

debi aralığı @ 3 bar 0,74 - 9410 l/dk
sprey açıları 15 - 120 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 20 bar
malzeme seçenekleri tüm metaller ve plastik
bağlantı tipleri 1/4'' - 8'' - flanşlı - kolay sökülebilir bağlantılar
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları geniş spreyleme, uzun ömür, hızlı teslimat
Kolay sökülebilir bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 9.000 tipten daha fazla

Standart içi dolu konik sprey nozulları dairesel sprey geometrileri ile standart yelpaze jet nozullara benzer şekilde geniş kullanımları vardır. Dairesel spreyin tercih edildiği nozullar, geniş malzeme seçenekleri, debileri, bağlantı alternatifleri, sprey açıları ve aksesuarlarıları nedeniyle yaygındır.  Spreylenen sıvı İÇİ DOLU KONİ ve izdüşümü daire şeklinde bir sprey geometrisi oluşturur. Daha geniş bir yüzeyi taradığı için, aynı debi ve basınçta çalışan yelpaze sprey nozullara göre vuruş etkileri düşüktür. Nozul çıkışında içi dolu koni spreyin oluşması, nozulun içine X-parçası veya S-parçası veya Delikli Disk yerleştirilerek sıvının nozul içinde önce girdap hareketine dönüşmesi ve akabinde tam yuvarlak orifisten spreylenmesi ile gerçekleşir. 
Geniş alan tarama özellikleri ile gaz yıkama, soğutma, toz bastırma, toz kontrolü, yüzey soğutma, yangınla mücadele, durulama, klorlama, kükürt giderme, gaz şartlandırma, tuzlu sis uygulamaları ile benzer birçok proseste kullanılır.

2.2- İÇİ DOLU KONİK SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ - TEK ORİFİSLİ - kare sprey

      

debi aralığı @ 3 bar 2,70 - 4200 l/dk
sprey açıları 60 - 120 derece aralığında
basınç aralığı 0,7 - 20 bar
malzeme seçenekleri AISI 303, AISI 316, Pirinç
bağlantı tipleri 1/8'' - 6''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları geniş spreyleme, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 400 tipten daha fazla

İçi dolu konik sprey nozulları, orifis ve ağız kısmının özel işlenmesi ile oluşan spreyin isdüşümünün KARE'ye ve sprey geometrisi ise PIRAMID şekline çevrilebilir. Sprey formu piramid şeklinde olup, sprey yüksekliğinin arttırılması veya azaltılması durumunda, kare izdüşümü saat veya tersi yönünde dönmeye başlar. Sprey formunun kenarları düz ve keskindir. Bu nedenle, bu tip nozulları kullanma durumunda yükseklik ve yerleştirme dikkatlice hesaplanmalıdır. En geniş kullanım yerleri kalıp içine kimyasal spreylemedir.

2.3.- İÇİ DOLU KONİK SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ - ÇOK ORİFİSLİ - dairesel sprey

    

debi aralığı@ 3 bar 1,53 - 490 l/dk
sprey açıları 60 - 130 derece aralığında
malzeme seçenekleri AISI 316
bağlantı seçenekleri 1/2'' - 2''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları çok geniş tarama alanı ve temas yüzeyi, uzun ömür, ince damlacıklar
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 200 tipten daha fazla

Gövde yapıları standart nozullara göre daha büyük olan çok orifisli nozullar, üzerlerinde en az 2 orifis bulundurur. Genelde, 7 orifisli gövde en yaygın tipi olup, 1 bar gibi düşük basınçlarda bile etkin çalışma ve geniş sprey tarama alanı sağlar. Beslenen akış nozul içinde 7'ye bölündüğü için orifislerden ince sis bulutu spreyleme mümkün olmaktadır. En genel kullanım yerleri, toz bastırma, gaz soğutma, partikül tutma, hızlı soğutma, yangın söndürme, köpük öldürme ve benzeri yerlerdir. Çok orifisli nozulların kullanıldığı ugulamlarda, hat filtresi kullanılması tavsiye edilir.

2.4- İÇİ DOLU KONİK SPREY - YANDAN BESLEMELİ - TEK ORİFİSLİ - dairesel sprey

  

debi aralığı @ 3 bar 2,30 - 122 l/dk
sprey açıları 60 - 120 derece aralığında
basınç aralığı 1 - 7 bar
malzeme seçenekleri tüm metaller
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 1''
sanayiler tün sanayi kollarında
avantajları tıkanmaz, uzun ömür, geniş sprey alanı
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 1000 tipten daha fazla

Yandan beslemeli içi dolu konik sprey nozulların en temel özelliği, besleme hattından sıvının girişi ile oluşan spreyin çıkış yönü arasında 90 derece açı bulunmasıdır. Debi değeri, hem nozul orifisinin hemde gövde içinde bulunan iç orifisin doğru değerlerde kombine edilmesi ile gerçekleşir. Nozul orifisinin bulunduğu kısım bazı modellerde dişli ve çıkarılabilir olurken, bazı modellerde orifis doğrudan gövde üzerinde işlenmiştir. İçi dolu konik sprey geometrisini oluşturmak için nozul içine herhangi bir parçacık konulmaz bu nedenle tıkanmaya karşı son derece dirençlidir. Soğutma, yıkama, toz bastırma, gaz şartlandırma en tipik uygulamaları olmakla birlikte, filtrelemenin yetersiz, spreylenen sıvının kaba özellikte olması durumlarında kullanılabilir.

3.-İÇİ BOŞ KONİK SPREY 

3.1.- İÇİ BOŞ KONİK SPREY - ÜSTTEN BESLEMELİ - TEK ORİFİSLİ - çember sprey

      

debi aralığı @ 3 bar 0,2 - 94 l/dk
sprey açıları 60 - 180 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 50 bar
malzeme seçenekleri tüm metaller
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 1/2''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları uzun özmür, geniş temas yüzeyi
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 3.500 tipten daha fazla

Üstten beslemeli içi boş konik sprey nozulların oluşturduğu sprey geometrisinde, koninin iç kısmında hemen hemen hiç sıvı bulunmaz ve spreyin iz düşümü çember biçimindedir.  Sıvının dağılımı son derece homojen olup absorpsiyon veya gaz yıkama/soğutma işlemleri için çok uygundur. İçi boş koninin iç yüzeyleri ve oluşan çok ince damlacıklar, gaz ile sıvının temas alanının maksimize edip çok hızlı reaksiyon gerçekleşmesi sağlanır. İçi boş konik sprey nozullarının geniş spreyleri, dezenfektasyon, gaz soğutma, köpük öldürme, yangın söndürme, hızlı soğutma ve rutubetlendirme proseslerinde kullanılır. Görünüm olarak, standart içi dolu konik sprey nozullarına çok benzemekle birlikte iç yapısındaki S-kanal içi boş koni spreyin oluşmasının nedenidir.

3.2.- İÇİ BOŞ KONİK SPREY - YANDAN BESLEMELİ - TEK ORİFİSLİ - çember sprey

  

debi aralığı @ 3 bar 0,39 - 665 l/dk
sprey açıları 50 - 130 derece aralığında
basınç aralığı 0,3 - 10 bar
malzeme seçenekleri tüm metallar ve plastik
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 3/4''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları tıkanmaz, uzun ömür, geniş temas yüzeyi
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 2.500 tipten daha fazla

Yandan beslemeli içi boş konik sprey nozulları, üsten beslemeli modellerinde olduğu gibi aynı özelliklerde sprey oluşturur. Temel farklılık gövde yapısı ve çalışma prensibidir. Akış, sadece nozul orifisi ile değil aynı zamanda gövde içinde görünmeyen orifisle beraber kontrol edilir. Eksantirik yerleştirilmiş gövde içi orifisi, oluşturduğu mükemmel merkezkaç kuvveti sayesinde sıvının iç çeperlerde dönerek hareketini ve sonuçta içi boş konik spreyin oluşmasını sağlar. Gövde içinde ayrıca yerleştirilmiş parçacık yoktur bu nedenle tıkanmaya karşı son derece dayanıklıdır. Gaz yıkama - şartlandırma, toz bastırma en temel kullanım yerleridir.

4.-ELİPS SPREY NOZULLAR - içi dolu sprey

  

debi aralığı @ 3 bar 5,5 - 200 l/dk
sprey açıları 60 - 120 derece aralığında
basınç aralığı 0,7 - 10 bar
malzeme seçenekleri birçok metal
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 1''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları belirli bölge tarama
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 980 tipten daha fazla
Elips nozullar, hem içi dolu koniK spreylemenin istendiği aynı zamanda vuruş etkisinin daha fazla olması arzulandığı uygulamalar için özel dizayn edilmiş nozul grubudur. Çok özel işlenmiş orifisi sayesinde elips sprey geometrisi elde edilir. Özellikle hem nozulun hemde üzerine spreyleme yapılacak parçanın sabit olduğu durumlarda tercih edilir.
Elips nozullar, standart içi dolu konik sprey nozullarındaki gibi geniş yüzey tarama özelliği ile yelpaze sprey nozullarının vuruş özelliğinin bir arada sunulduğu nozullardır.
 
5.-SPIRAL NOZULLAR
 
        
debi aralığı @ 3 bar 5,5 - 4.120 l/dk
sprey açıları 60 - 180 derece aralığında
basınç aralığı 0,7 - 10 bar
malzeme seçenekleri birçok metal ve plastik
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 4'' veya flanşlı
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları tıkanmaz, uzun ömür, gaz yıkamada geniş temas yüzeyi
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 2250 tipten daha fazla

Özellikle spreyleme sırasında oluşan toplam yüzey alanın yüksek değerde olması, iki faklı akışkanın birbirleri ile maksimum temas etmesinin istenmesi durumlarında kullanılabilecek en uygun nozul tipidir. Gaz yıkama, toz bastırma en yaygın kullanım yerleridir. Çok geniş malzeme, debi, bağlantı, açı seçeneklerinin yanında Tıkanmaz Nozullar olarak bilinirler ve tüm sanayi dallarında geniş kullanımı vardır.

6.-HAVA SIVI KARIŞIMLI NOZULLAR

  

debi aralığı 1,4 - 19,3 l/dk
sprey açıları 20 - 60 derece aralığında
basınç aralığı 0,2 - 10 bar
malzeme seçenekleri AISI 303 - AISI 316 - PVC - Nikel kaplamalı pirinç
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 1/2''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları <100 mikron damlacıklar, akış kontrolü, düşük basınç
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 1.950 tipten daha fazla
Çift akışkanlı nozullar, belli zaman aralığında düşük debili spreyleme aynı zamanda da çok küçük damlacıkların istendiği durumlarda kullanılır. Nozullar, iki akışkan ile çalışır ve genelde bu iki akışkan su ve havadır. Genel prensip, su ve havanın orifisin öncesinde veya sonrasında birbirlerine çarptırılmasıdır.  Basınçlı hava, suya çarptırıldığı zaman oluşan kırma ve kesme şeklindeki etki ile oluşan sprey, son derece ince ve sis bulutu formunda gerçekleşir.
Üç temel çalışma prensibi olup hava her zaman basınçlı kompresör havası ile sağlanmak zourndadır.  Su veya sıvı pompadan basınçlı beslenebildiği gibi yüksekten serbes akışlı veya alt seviyeden emişli olabilir.  
basınçlı hava + basınçlı su ise basınç prensipli,
basınçlı hava + üstten serbes akışlı ise yerçekim prensipli
basınçlı hava + yerden emişli ise emme prensipli
olarak adlandırılır.
 
Yukarıdaki üç prensipte, suyun hava ile çarpıştırılması nozul orifisinden önce gövde içinde gerçekleşirse, Dahili Karışım, nozul orifislerinden sonra gerçekleşirse Harici Karışım olarak adlandırılır. 
 
Tüm çalışma prensipleri ve karıştırma alternatiflerinin avantaj ve dezavantajları olup, kullanım yerine göre kısıtlamaları olabilmektedir. Bu nedenle  mühendislerimize danışarak, uygulamanıza en uygun atomizerin seçilmesini sağlayabilirsiniz.
 
Dozajlama, yağlama, yüksek viskoziteli sıvıların spreylenmesi, soğutma, rutubetlendirme bazı uygulamalarıdır.
 
7.-ULTRASONIK SPREY NOZULLARI

    

debi aralığı 0,02 - 2,15 l/dk
sprey açıları 25 - 40 derece aralığında
basınç aralığı 0,5 - 3 bar
malzeme seçenekleri AISI 303 - Pirinç
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 1/4''
sanayiler tüm sanayi kollarında
avantajları <30 mikron damlacıklar, akış kontrolü
kolay söküm bağlantılar mafsallı küre bağlantısı
ürün çeşitliliği 50 tipten daha fazla

Ultrasonik atomizerler karmaşık bir yapıda çalışır:
Birinci adımda, su jeti yüksek hızlı hava akımına enjekte edilir ve burada sıvının ilk parçalanması gerçekleşir. İkinci adımda, oluşan bu çift fazlı akış ses dalgalarının olduğu bölgeye yönlendirilir ve ikincil parçalanma minimal damlacıkların oluşması sağlanır. Bu, orifisin önüne yerleştirilen rezanatör ile gerçekleştirilir. Sis bulutunun damlacıkları 30 mikrondan daha küçüktür. Rutubetlendirme, esans spreyleme, koku uygulama veya uzun zaman aralıklarında çok düşük debilerin spreylenmesi gereken uygulamalarda kullanılır.

8.-TANK YIKAMA NOZULLARI  

        

debi aralığı @ 3 bar 10 - 866 l/dk
sprey açıları 180 - 360 açı aralığında
basınç aralığı 1- 250 bar
malzeme seçenekleri S.S.
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 1½'' veya quickfit
sanayiler tüm sanayiler
avantajları 70 metre çapa kadar tankların tek bir nozul ile yıkanabilmesi
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 600 tipten daha fazla
Tank yıkama nozulları, en temel sabit yıkama toplarından, kendi ekseni etrafında dönerek 360 derece yıkama yapabilen modellere kadar çeşitleri bulunur.  Küçük bir soda şişesinin yıkanmasından, 70 metre çaplı tankların - hacimlerin yıkanması tek bir tank yıkama nozulu gerçekleştirilebilir. Nozul kendi ekseni etrafında dönerken, yağlama- kayganlaştırma otomatik oluşur bu sayede uzun dönemli bakıma ihtiyaç duymayan çalışma imkanı sağlanır.
180, 270, 360 derece standart spreyleme açıları tank yıkama proseslerinin tamamına yakına çözüm sağlarken standart AISI 316L malzeme ile gıda sanayinin talep ettiği hijen kuralları karşılanır. Bazı tank yıkama nozul modellerinde, özel dizayn çabuk bağlantı alternatifleri sunulur. Bu bağlantıların en önemli özelliği tam yalıtımlı olup bakteri üretimini enggeleyecek biçimde tasarlanmış olmasıdır.
Yüksek vuruş etkili su jeti sayesinde, yıkama, durulama, sıyırma, dezenfekte yapılabilir, tankın iç çeperleri 360 derece küresel olarak taranabilir.
 
Sabit yıkama topları, motorize (tahrikli) yıkama nozulları, kendi ekseni etrafında dönebilen tank yıkama nozulları olarak 3 temel grubu vardır.
 
9.-SPREY KURUTMA NOZULLARI - Yüksek veya Düşük basınç
 
      

9.1.- SPREY KURUTMA NOZULLARI - Yüksek Basınç

debi aralığı @ 100 bars 2,25 - 38 l/dk
sprey açıları 60 - 90 derece aralığında
basınç aralığı 50 - 500 bar
malzeme seçenekleri AISI 420, Tungsten Karbür
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 3/4''
sanayiler Sprey Kurutma, İlaç, Gıda
avanajları çok ince spreyleme, uzun ömür
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 50 tipten fazla

Yüksek basınç sprey kurutma nozulları, üstten beslemeli içi dolu konik nozulların geliştirilmesi, gövde içine bazı parçacıkların eklenmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu grup nozullar yüksek basınç altında çalıştığı için, HP Spray Dry nozulları olarak da adlandırılır.  

Temel amaç, spreyleme sonrası çok ince sıvı damlacıklarının oluşması, tank içinde tam buharlaşmanın gerçekleşmesini sağlamaktadır. Çok ince sıvı damlacıklarının oluşması için yüksek basınç enerjisi kullanılır. Sprey kurutma nozullarının iç kısımları, aşınmaya karşı yüksek kaliteli Tungsten Karbid parçalardan oluşur. Ters akışlı sprey kurutma reaktörleri, yüksek viskozite ve çamur benzeri solüsyonların spreylemesi en temel kullanım yerleridir.

9.2.- SPREY KURUTMA NOZULLARI  - Düşük Basınç

debi aralığı 0,7 - 53 l/dk
sprey açıları 50 - 100 derece aralığında
basınç aralığı 1,4 - 5 bar
malzeme seçenekleri AISI 316L, Hastelloy C276
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 1/2''
sanayiler Sprey Kurutma, İlaç, Gıda
avantajları çok ince spreyleme, uzun ömür
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 150 tipten daha fazla

Çift akışkanlı sprey kurutma nozulları, standart hava sıvı karışımlı nozulların çalışma prensibiyle çalışır ancak görünüşleri farklıdır.Çok ince sıvı damlacıklarının oluşması için basınçlı havanın enerjisi kullanılır. Hem hava hemde sıvı için kullanılan basınç değerleri, HP sprey kurutma nozullarında kullanılan değerlere göre çok küçüktür. Uygulamanın problemsiz ve düzgün olmasını sağlamak için, özel yapılı hava-sıvı lans bağlantı aparatlarının kullanımı gerekebilir.

10.- SOĞUTMA KULESİ NOZULLARI, LANSLARI - Tek veya Çift akışkanlı

   

10.1.- SOĞUTMA KULESİ NOZULLARI, LANSLARI  - Tek Akışkanlı

debi aralığı @ 35 bar 5,3 - 500,0 l/dk
sprey açıları 30 - 90 derece aralığında
basınç aralığı 20 - 40 bar
malzeme seçenekleri AISI 316 - AISI 420 - Titanyum- Tungsten Karbid
sanayiler çimento, çelik
avantajları ince damlacıklar, uzun ömür, hızlı teslimat, yüksek basınç 
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 900 tipten fazla
Gaz soğutma, standart içi boş veya içi dolu konik nouzllar ile bir dereceye kadar gerçekleştirilebilir. Burada bahsi geçen nozullar, %100 tam buharlaşmanın istendiği ve geri dnüşlü (return-flow) nozul ve lanslarının kullanıldığı gaz soğutma sistemleridir. Yeni nesil dizayn nozul ve lansları, özel ısıl işlem görmüş yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapıları sayesinde ultra uzun ömür imkanı sunar. Temel çalışma prensibi, yüksek basınç altında tek akışkanlıdır.
 
FTR Makina A.Ş., komple gas soğutma sistemlerinin ısı balans hesaplarını yaparak imalatını ve uygulamasını gerçekleştirmektedir. Daha fazla detay için COOLINGCONTROL® sayfamızı ziyaret ediniz.
 
10.2.- SOĞUTMA KULESİ NOZULLARI, LANSLARI  - Çift Akışkanlı
 
debi aralığı 0,5 - 200 l/dk
sprey açıları 15 - 50 derece aralığında
basınç aralığı 2 - 5 bar
malzeme seçenekleri AISI 316 - Hastelloy C276-C22-C4
sanayiler çimento, çelik
avantajları küçük damlacıklar, tekli veya çoklu orifisler, düşük basınç
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 500 tipten daha fazla
Gaz soğutma, standart içi boş veya içi dolu konik nouzllar ile bir dereceye kadar gerçekleştirilebilir. Burada bahsi geçen nozullar, %100 tam buharlaşmanın istendiği ve geri dönüşlü (return-flow) nozul ve lanslarının kullanılamadığı gaz soğutma sistemleridir. Yeni nesil dizayn nozul ve lansları, özel ısıl işlem görmüş yüksek kaliteli paslanmaz çelikten yapıları sayesinde ultra uzun ömür imkanı sunar. Temel çalışma prensibi, düşük basınç altında çift akışkanlıdır.
 
FTR Makina A.Ş., komple gas soğutma sistemlerinin ısı balans hesaplarını yaparak imalatını ve uygulamasını gerçekleştirmektedir. Daha fazla detay için COOLINGCONTROL® sayfamızı ziyaret ediniz.
 
11.-YANGIN SÖNDÜRME NOZUL ve AKSESUARLARI
 
      
debi aralığı @ 3 bar 25.330 l/dk 'ya kadar
spray açıları tüm açılar
basınç aralığı 1 - 100 bar
malzeme seçenekleri metaller
bağlantı seçenekleri tüm bağlantılar
sanayiler yangın söndürme
avantajları güvenilir, sertifikalı, hızlı teslimat
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 3000 tipten daha fazla

Yangın söndürme nozulları, komponentleri, aksesuarları oldukça geniş bir yelpazesi bulunur. Uluslararası sertifikalı ürünler, siztem ve tesis imal eden firmalar tarafından tercih edilmektedir.

12.-KAĞIT SANAYİ NOZULLARI ve AKSESUARLARI

     

debi aralığı @ 3 bar 0,16 - 50 l/dk
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında
basınç aralığı 0,7 - 100 bar
malzeme seçenekleri 1/8'' - 1''
bağlantı seçenekleri tüm bağlantılar
sanayiler kağıt sanayi
avantajları uzun ömür, patentli dizaynlar, hızlı teslimat 
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 4000 tipten daha fazla

Kağıt üretiminde kullanılan sprey nozulları disk flat jet, standart flat jet, özel dizayn nokta atışlı nozullar (iğne nozullar), kendi kendini temizleyen nozullar (self cleaning nozzles), hava nozulları, hava perdeleri, duşlama nozulları, kenar kesme nozulları, nemlendirme nozulları, tank yıkama nozulları ve aksesurları ile çift akışkanlı nozulların bir bölümünden oluşan karma bir gruptur. Farklı kağıt kaliteleri üretim hatlarında bulunan sprey nozulları için tam ürün yelpazesi sunululmaktadır.

13.-ÇELİK SANAYİ NOZULLARI 

13.1.- ÇELİK SANAYİ NOZULLARI  - Tufal Kaldırma

     

debi aralığı @ 100 bar 12 - 134 l/dk
sprey açıları 26 - 30 - 40 derece
basınç aralığı 80 - 500 bar
malzeme seçenekleri TC - TC super life - AISI 420 sertleştirilmiş
bağlantı seçenekleri M8 - M16 - M 18 - kaynaklı
sanayiler çelik
avantajları ultra yüksek vuruş, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 850 tipten fazla
Tufal kaldırma, tav fırınından sonra, ilk hadde merdanesi öncesinde uygulanması gereken önemli işlemdir. Yassı ve uzun mamüllerin tamamına uygulanabilir. Tufal kaldırmanın iki temel nedeni vardır; birincisi tufalı kaldırılan yüzeyin yüzey kalitesinin arttırılması, ikincisi ise hadde merdanelerinin korunması ömürlerinin uzatılmasıdır. 
 
Tufal kaldırma nozullarının performansı ultra yüksek olup, OVAL orifisli yeni nesil EVERLOY marka tufal kaldırma nozulları dünyanın en iyi ve rakipsiz dizaynıdır. Komple nozul seti, tungten karbid nozul ucu ile filtre, akış düzenleyicisi, nipel, conta ve somundan oluşur. Özel dizayn nozul ucu koruma somunları, pratik uç sökme-takma aparatları mevcuttur. Tufal kaldırma işleminde kullanılan sprey geometrisi yelpaze spreydir.
 
13.2.-ÇELİK SANAYİ NOZULLARI - Diğer Uygulamalar
 
    
debi aralığı @ 3 bar 1 - 200 lpm
sprey açıları 0 - 150 derece aralığında
malzeme seçenekleri metaller ve bazı plastikler
bağlantı seçenekleri 1/8'' - 3'' veya somunlu
sanayiler çelik
avantajları uygulmaya özel, uzun ömür
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 700 tipten daha fazla

Çelik üretim prosesi öncesi, süreci ve sonrasında, sprey nozullarının birçok tipi farklı amaçlar için kullanılır. Tek akışkanlı nozullarla birlikte çift akışkanlı veya sadece hava sprey nozulları da kullanılır. Uygulama yerleri en genel olarak, merdane soğutma, merdane yağlama, kontrollü ve otomasyonlu merdane soğutma, bant üzerinden sıvı sıyırma, bant yağlama, hızlı soğutma, su verme, gaz yıkama veya şartlandırma, rulo soğutma, toz kontrolü ve benzeri onlarca uygulama.

14.-YÜZEY İŞLEM NOZULLARI ve AKSESUARLARI

    

  

debi aralığı @ 1,5 bar 2,9 - 32,5 l/dk
sprey açıları 30 - 120 derece aralığında
malzeme seçenekleri AISI 303, AISI 316, Pirinç, PP, PVDF, PPGFR
bağlantı seçenekleri dişli, klempli, somunlu, kaynaklı
sanayiler yüzey işlem, yıkama durulama
avantajları ekonomik, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 4000 tipten daha fazla

Yüzey işlem sprey nozulları grubu, pazardaki en geniş yüzey işlem nozul yelpazesi, bağlantı aksesuarları ve diğer tamamlayıcı ekipmanlarını oluşturur. Tünel tip fosfat hatlarında, banyo üstü ve içi yıkama uygulamalarında kolay söküp takılabilen aksesuarları ile kullanıcıların vazgeçilmez nozullarıdır.

Standart nozulların yapısından hareket edilerek dizayn edilen bu sınıf, sanayideki ihtiyaca göre şekillendirilmiştir. Tek telli, çift telli klemplerin yanında, civata - somun sabitlemeli ve benzersiz kendiden kilitlemeli modelleri mevcutur.  En temel, yekpare küre nozullardan, Intelock® akıllı kilitlemeli nozullara kadar tam ürün yelpazesi mevcuttur.  Kör somunlar, kamloklar, kör - dişi - erkek küre bağlantıları, vibrasyon önleyici boru destekleri, edüktörler diğer tamamlayıcı ekipmanları mevcuttur.

15.-ARABA YIKAMA MAKİNALARI İÇİN NOZULLAR ve AKSESUARLARI - Yüksek Basınç

  

 

debi aralığı @ 150 bar 4,4 - 67,9 l/dk  
sprey açıları 0 - 65 derece aralığında  
basınç aralığı 20 - 300 bar  
malzeme seçenekleri AISI 416 sertleştirilmiş  
bağlantı tipleri 1/8'' , 1/4'' veya somunla  
sanayiler yüksek basınçla yıkama  
avantajları ekonomik, uzun ömür, stoktan  
kolay söküm bağlantılar hayır  
ürün çeşitliliği 500 tipten daha fazla

Yüksek basınç sprey nozulları genellikle, sıcak veya soğuk suyla çalışan araba yıkama makinalarında kullanılır. Bunun dışında boru içi yıkama, yüzey temizleme, tank yıkama işlemlerinde de uygulamaları vardır. Bağlantı şekli, kendinden dişli veya somunludur. Bu tip nozulların gövdelerine komple sertleştirme işlemi uygulanır, yüzeyden birkaç mikron sertleştirme işlemi yapılmaz.

16.-BORU İÇİ YIKAMA ve BORU AÇMA NOZULLARI

  

debi aralığı @ 3 bar 24 - 331 l/dk  
sprey açıları nokta atışlı - çok orifisli  
basınç aralığı 30 - 300 bar  
malzeme seçenekleri SS303 - S420J2
bağlantı tipleri 1/8''- 1/2''  
sanayiler boru içi temizleme, açma  
avantajları uzun ömür  
kolay sökülebilir bağlantılar hayır  

Boru içi temizleme, kanal açma nozulları yüksek basınç altında, yüksek basınç hortumları ile kullanılır. İhtiyaca göre, sprey çıkış orifislerinin konumlandırılması ve orifis çapları seçilir.

17.-HAVA ÜFLEME ve KURUTMA NOZULLARI

   

sprey açıları düz - perde
malzeme seçenekleri AISI 303, aluminyum, POM, aluminyum+paslanmaz
bağlantı seçenekleri dişli, küre mafsallı, fleks hortumlu
sanayiler tüm sanayiler, hava bıçakları, hava perdeleri, tarak nozullar
avantajları ekonomik, uzun ömür, hızlı teslimat
kolay söküm bağlantılar evet
ürün çeşitliliği 50 tipten daha fazla

Hava üfleme sprey nozulları, havanın üflenmesi, hava perdesinin oluşturulması, havayla sıyırma ve kurutmanın yapılması gerektiği durumlarda kullanılır. Boyahanelerdeki hava perdelerinden, bisküvi paketlerinin ötelenmesine kadar birbirinden çok farklı amaçlar için tercih edilir.  Hava nozulları çok orifisli tarak nozullardan olabildiği gibi 300 - 450 - 600 mm boyunda üzerinde çok ince yarık bulunduran ve hava perdesi üreten hava çubukları şeklinde de mevcuttur. Plastik, paslanmaz çelik, kaplanmış çelik malzemeli seçenekleri bulunmaktadır.

18.-NEMLENDİRME NOZULLARI ve ÜNİTELERİ

18.1.-NEMLENDİRME ÜNİTELERİ

    

marka AKIMist® - AKIMist®''E''
ünite tek gövde içinde kullanıma hazır
kapasite ünite başına min 2.4 l/saat - max 12 l/saat
damlacık 03C serisi  7,5 µm - 04E serisi 10,0 µm
çalışma kompresör havası + sıvı üstten serbes akışlı yerçekimi prensipli 
aksesuar standart kit, aslmalı kit, duvara sabitlmeli kit
ürün çeşitliliği 4 seçenekli 2 farklı model

AKIMist® ve AKIMist®''E''  nemlendirme üniteleri dünyanın en kaliteli ve performanslı rutubetlendirme cihazlarıdır. Açık veya kapalı alanda, damlacıkların çarptığı yüzeyi ıslatmayan çalışma prensibi, diğer tüm nemlendirme ünitelerinden farkıdır. Bu nedenle, elektronik veya makina parkındaki cihazlara zarar vermeden güvenle kullanılır. Patentli dizaynı, ihtiyacı olan tüm parçaları gövdesi üzerinde bulundurur. Pompaya ihtiyaç duymazken çok az miktarda kompresör havası yeterlidir. Tak-kullan şeklinde hazır üniteler halinde bulunan nemlendirme üniteleri, günümüzde kullanılan nemlendirme cihalzarından farklı bir yapıdadır. Speylenen sıvı 4 metre mesafeye kadar ulaşabilirken, çok ince zerrecikler %100 buharlaşarak ortamın nemini arttırır. Nemlendirme yanında, cihazlara zarar vermeden havadaki statik elektriğin giderilmesi için tam çözümdür.

18.2.- DEZENFEKSİYON VE NEMLENDİRME NOZULLARI - DÜŞÜK / ORTA BASINÇ

 

debi aralığı@ 3 -14 bar 1,60 - 3,40 l/saat
sprey açıları 80-90 derece aralığında
malzeme seçenekleri PP
bağlantı seçenekleri 1/8''
sanayiler rutubetlendirme, açık havada soğutma
avantajları ince damlacıklar, 1 nozul ile 3-4 m² tarama alanı
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 10 

Çok ince orifisleri sayesinde, düşük basınçlarda minik su taneleri ile sis bulutu elde edilir. Özellikle sıcak yaz aylarında, kafeterya, restaurant bahçelerinde, plajlarda ortam sıcaklığın yaklaşık 5 - 10 derece düşürülmesini sağlar. Su zerrecikleri çok minik olduğu için, çarptığı yüzeyi ıslatma etkisi yoktur. İnce orifisleri nedeniyle, besleme hattında yüksek mesh değerli hat filtrelerinin kullanılması zorunludur.

Dezenfeksiyon amaçlı kullanılan bu tip nozulların, spreylenen dezenfeksiyonun solüsyonunu mikron mertebesinde parçacıklarına ayıracak biçimde iç dizaynları yapılmıştır. Anti-drip, yani spreyleme kesildiğinde nozul ucundan damlacık kaçırması için nozul içinde mini çek-valf yerleştirilmiştir. Muhtemel tortu ve pislik kaynaklı tıkanmaları engellemek için nozul içinde ayrıca mini-filtre vardır, bu sayede hat filtresine ihtiyaç olunmaz. Bu özelliklerin hiç birisi, ortam serinletme için kullanılan pirinç malzemeli ve yüksek basınç altında çalışan sprey nozullarında bulunmaz.

Dezenfeksiyon kabinleri ve tünellerinde, bakteri ve virüse karşı koruma için sprey uygulamarı için en uygun üründür.

19.- TAMAMLAYICI AKSESUARLAR

                      

malzeme seçenekleri metaller, plastikler
dişler erkek, dişi, tüm ölçüler
bağlantılar quickfit, telli, kamloklu, somunlu
nipeller kaynaklı, radiyuslu, düz, kırlangıç kuyruğu
filtreler Y tip, hat üstü, nozul içi
klempler tek telli, çift telli, civata-somunlu, kendinden kilitlemeli
sızdırmazlık elemanları tüm tipler
diğerleri -1 boru destekleri, kör somunlar, edüktörler, fittingsler
diğerleri -2 sprey tabancaları ve lansları, fleks boru sarma üniteleri, basınçlı tanklar
ürün çeşitliliği 12.000 tipten daha fazla

 

Tamamlayıcı aksesuarlar, nozulların bağlanması, spreylenecek sıvının filtrelenmesi, tank içindeki sıvıların karıştırılması, sızdırmazlık elemanları, boru titreşimini engeleme parçaları, yüksek ve düşük basınç tabancaları, yüksek basınç hortumları, nipeller, sabit veya hareketli rakorlar, dirsekler, klempler ve benzeri ürün  gruplarını içerir.

20.- KARIŞTIRICI EDÜKTÖRLER
Karıştırıcı edüktörler, tank içindeki sıvıların veya solüsyonların yoğun bir biçimde sürekli karıştırılması, çalkalanması ve askıda duran partiküllerin sıvı içinde homojen bir biçimde dağılması, ve çökme eğilimi olan solüsyonların dinamik karışımının sağlaması amacıyla sıklıkla kullanılan ekipmanlardır.
Venturi prensibi nedeniyle karıştırma verimi 5 kat daha artar. Pompalanan sıvı, edüktörün içinden geçerken, edüktörün yanlarındaki açıklardan iç kısmına doğru bir emiş/vakum oluşturur, bu sayede sıvının içindeki edüktör bu açıklıklardan tank sıvısını çeker. Edüktör çıkışındaki sıvı debibisi bu sayede pompalanan sıvı miktarının 5 katı artar.
 
Resirkülasyon işlemlerinde, bu sayede daha yüksek verimlilik elde edilirken enerji tasarrufu sağlanır.
 
Tipik ullanım yerler, elektro kaplama prosesleri, boya, otomotiv, kimya tesisleri, kataforez uygulamaları ile çevre sanayisidir.
 
debi aralığı @ 3 bar 9,9 - 357 l/dk
sprey açıları -
basınç aralığı 1 - 5 bar
malzeme seçenekleri 316L, PP-RF, PVDF
bağlantı seçenekleri 1/4'' - 2''
sanayiler boya, kimya, otomotiv, çevre, kataforez
avantajları enerji tasarrufu
kolay söküm bağlantılar hayır
ürün çeşitliliği 200 tipten fazla